Българин създаден най-трудното судоку в света.



Българин създаден най-трудното судоку в света.

Управителят на българският замък в Равадиново Янко Кръстев подобри рекорда от 2012 година на финландскиат математик Арто Инкала. Трудността на този интересен математически пъзел се оценява по трудност от 1 до 5, като постижението на финландеца е с екстремалната оценка 11, но самият той в математическата си обосновка доказва, че товa може да бъде подобрено. Това все пак се случи след 13 годишна пауза и то за наш късмет в България.
Янко Кръстев е възпитаник на Математическата гимназия във Варна, един от първите членове на MENSA България, участник в няколко олимпиади на Mind Games. През 2011 година по негова инициатива в Замъка „Влюбен във вятъра“ в Равадиново се проведе първият в България Национален шампионат на Световната Отело Федерация. През 2023 година получи и престижната награда за „Най-успешен мениджър“ по време на Световното ЕКСПО в Дубай.
„Понякога обиколните пътища към върха са по-кратки“, заяви за нас авторът на новият математически Еверест и допълни: „Чест прави на Арто Инкала, че много точно описа къде сa шансовете за пoдобряване на неговия резултат. Аз използвах математическият метод Backtracking Algorithm (Алгоритъм на обратното проследяване) и оттам „подадох данните“ за създаване на компютърен код на PYTON на изкуствения интелект, който преди това беше вече вдигнал бяло знаме и ми заяви че не може да се справи. Ще споделя джентълменското поведение на финландският колега и заявявам, че математическа възможност за подобряване и на този рекорд има, като се надявам това да не отнеме още 13 години.

Освен това имам и точна рецепта къде и как можете да получите творческо вдъхновение и „Знак отгоре“: това е любимият на всички българи Замък „Влюбен във вятъра“ в село Равадиново до Созопол. Стотици са примерите на хора на изкуството, науката и спорта, които вдъхновени от чудото на построяването на замъка повярваха в собсвените сили и стигнаха далече“.

Вижте новото Судоку предизвикателство и изпробвайте своите сили. Възможните варианти все пак не са толкова много, а само: 6 670 000 000 000 000 000 000.